ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Α’

ΑΤΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Α’

31ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2019

Ο ΔΗΜΟΣ ΦΥΛΗΣ, Η  ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ,  Ο Σ.Ο.Α.Λ. «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ» ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ, διοργανώνουν το 31ο Σχολικό Ατομικό Μαθητικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Νομού Αττικής Περιφέρεια Α’.

Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από τους Καλλικρατικούς Δήμους των Περιφερειακών Ενοτήτων, Κεντρικού Τομέα Αθηνών, Βόρειου Τομέα Αθηνών και Ανατολικής Αττικής. (Δήμοι Αθηναίων, Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, Γαλατσίου, Ζωγράφου, Καισαριανής, Βύρωνος, Ηλιούπολης, Δάφνης – Υμηττού, Κηφισιάς-Ν. Ερυθραίας, Αμαρουσίου, Χαλανδρίου, Φιλοθέης -Ψυχικού, Βριλήσσια, Αγίας Παρασκευής, Παπάγου – Χολαργού, Ν. Ηρακλείου, Νέας Ιωνίας, Πεντέλης, Λυκόβρυσης – Πεύκης, Μεταμόρφωσης, Αχαρνών, Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, Διονύσου, Κρωπίας, Λαυρεωτικής, Μαραθώνος, Μαρκοπούλου Μεσογαίας, Παιανίας, Παλλήνης, Ραφήνας-Πικερμίου, Σαρωνικού, Σπάτων-Αρτέμιδος, Ωρωπού )

Οργανωτική Επιτροπή: ΔΗΜΟΣ ΦΥΛΗΣ, ΣΟΑΛ «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ» ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΖΩΦΡΙΑΣ».

Διεύθυνση Αγώνων:

Διευθυντής Αγώνων ορίζεται ο κος Ηλίας Δαλιάνης

Επικεφαλής Διαιτητής:  

Επικεφαλής Διαιτητής θα ορισθεί από την ΤΕΔ

Χώρος και Ημερομηνία Αγώνων:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 27-28/12/2018. Ο χώρος διεξαγωγής των αγώνων θα είναι το Κλειστό Ολυμπιακό Ακίνητο Πάλης, Κωνσταντινουπόλεως 59 Δήμος Φυλής.

Μεταφορικά μέσα / Διαδρομές:

  • Προαστιακός στάση Άνω Λιοσίων, μετά παίρνουμε Β12, 713,723 στάση Ν. Μπελογιάννη και μετά 749 4η στάση Αγ. Ιωάννου
  • Από τον προαστιακό θα ξεκινούν και πούλμαν για το γήπεδο
  • Β12 στάση 23 Φυλής και πεζή για 10 περίπου λεπτά.

Δικαίωμα Συμμετοχής: έχουν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, Δημοσίων και Ιδιωτικών των Δήμων, (Αθηναίων, Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, Γαλατσίου, Ζωγράφου, Καισαριανής, Βύρωνος, Ηλιούπολης, Δάφνης – Υμηττού, Κηφισιάς-Ν. Ερυθραίας, Αμαρουσίου, Χαλανδρίου, Φιλοθέης -Ψυχικού, Βριλήσσια, Αγίας Παρασκευής, Παπάγου – Χολαργού, Ν. Ηρακλείου, Νέας Ιωνίας, Πεντέλης, Λυκόβρυσης – Πεύκης, Μεταμόρφωσης, Αχαρνών, Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης, Διονύσου, Κρωπίας, Λαυρεωτικής, Μαραθώνος, Μαρκοπούλου Μεσογαίας, Παιανίας, Παλλήνης, Ραφήνας-Πικερμίου, Σαρωνικού, Σπάτων-Αρτέμιδος, Ωρωπού).

Δηλώσεις συμμετοχής:

Οι δηλώσεις συμμετοχής λήγουν την ΤΡΙΤΗ  18/12/2018 και ώρα 23:59 ηλεκτρονικά και μόνο, στη διεύθυνση: http://essnachess.gr/dilwseis-symmetoxis  και είναι έγκυρες μόνο με την κατάθεση του παράβολου των δέκα ευρώ (10,00€) στον τραπεζικό λογαριασμό GR8701402430243002002000768 ALFA BANK. Τυχόν διαφωνίες ως προς το έγκυρο και το έγκαιρο των δηλώσεων συμμετοχής στα Τελικά Ατομικά Πρωταθλήματα επιλύονται αμετακλήτως από την Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το βραδύτερο μέχρι την ΠΕΜΠΤΗ 20/12/2018 και ώρα 23:59.

Πληροφορίες:

Ώρα προσέλευσης μέχρι 16:00μ.μ.  Ώρα Έναρξης: 17:00 μ.μ.

Αγωνιστικό Πρόγραμμα για 9 ή 11 γύρους:

 

1ος ΓΥΡΟΣ:        17:00-18:00     27/12

2ος ΓΥΡΟΣ:        18:00-19:00     27/12

3ος ΓΥΡΟΣ:        19:00-20:00     27/12

4ος ΓΥΡΟΣ:        10:00-11:00     28/12

5ος ΓΥΡΟΣ:        11:00-12:00     28/12

6ος ΓΥΡΟΣ:        12:00-13:00     28/12

7ος ΓΥΡΟΣ:        17:00-18:00     28/12

8ος ΓΥΡΟΣ:        18:00-19:00     28/12

9ος ΓΥΡΟΣ:        19:00-20:00     28/12

Απονομές 20:30

1ος ΓΥΡΟΣ:        17:00-18:00     27/12

2ος ΓΥΡΟΣ:        18:00-19:00     27/12

3ος ΓΥΡΟΣ:        19:00-20:00     27/12

4ος ΓΥΡΟΣ:        10:00-11:00     28/12

5ος ΓΥΡΟΣ:        11:00-12:00     28/12

6ος ΓΥΡΟΣ:        12:00-13:00     28/12

7ος ΓΥΡΟΣ:        13:00-14:00     28/12

8ος ΓΥΡΟΣ:        17:00-18:00     28/12

9ος ΓΥΡΟΣ:        18:00-19:00     28/12

10ος ΓΥΡΟΣ:      19:00-20:00     28/12

11ος ΓΥΡΟΣ:      20:00-21:00     28/12

Απονομές 21:30

 

Προσοχή:

  1. Δεν θα γίνονται δεκτές δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα των αγώνων.
  2. Για παραπάνω ή λιγότερους γύρους θα γίνει ανακοίνωση το Σάββατο 22/12/2018 στα σάιτ της Ένωσης και της διοργάνωσης.

ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

Θα προκριθούν όσοι/ όσες έχουν συγκεντρώσει, τουλάχιστον, το πενήντα τοις εκατό (50%) της μέγιστης βαθμολογίας.

Ειδικώς στον όμιλο του Λυκείου προκρίνονται όλοι οι συμμετέχοντες/ όλες οι συμμετέχουσες.

Ο Επικεφαλής Διαιτητής υποχρεούται να αποστείλει στην ηλεκτρονική διεύθυνση της ΤΕΔ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. tedessna@yahoo.gr το βραδύτερο πέντε (5) ολόκληρες ημέρες μετά από τη διεξαγωγή του Ατομικού Πρωταθλήματος τις τελικές κατατάξεις ανά όμιλο σε πίνακες Εxcel με όλα τα κριτήρια της άρσης των τυχόν ισοβαθμιών, τα σχετικά ηλεκτρονικά αρχεία του χρησιμοποιηθέντος εγκεκριμένου από τη FIDE λογισμικού κληρώσεων και τον κατάλογο των κατά τα ως άνω προκριμένων.

 ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΟΥΝ ΕΓΚΥΡΑ, ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗ & ΕΦΟΡΟ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΣΣΝΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2018, ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ ΤΗΣ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. (www.essnachess.gr) ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10/1/2019. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΝΟΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Σύστημα αγώνων:

Οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες στα Ατομικά Πρωταθλήματα θα αγωνιστούν σε έναν (1) μικτό όμιλο ανά τάξη (Νηπιαγωγείο, Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξη Δημοτικού Σχολείου, Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξη Γυμνασίου και Λύκειο), σε έντεκα (11) ομίλους συνολικά,

με ελβετικό σύστημα

  • επτά (7) γύρων για συμμετοχές έως 200 παιδιά
  • εννέα (9) γύρων για συμμετοχές από 201-250 παιδιά
  • έντεκα (11) γύρων για συμμετοχές από 251-300 παιδιά
  • δεκατριών (13) γύρων για συμμετοχές από 301 παιδιά και πάνω.
  • Σε περίπτωση ύπαρξης από πέντε (5) ως οκτώ (8) συμμετοχών σε μια κατηγορία, οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες θα αγωνιστούν με απλό σύστημα πουλ.

Αρχική κατάταξη:

α) βάσει του εθνικού βαθμού αξιολογήσεως (ΕΛΟ) του α΄ εξαμήνου του έτους δύο χιλιάδες δεκαοκτώ (2018) και β) οι στερούμενοι και οι στερούμενες εθνικού βαθμού αξιολογήσεως (ΕΛΟ) κατά αλφαβητική σειρά, πλην των ομίλων του Νηπιαγωγείου και των Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξεων του Δημοτικού Σχολείου, στους οποίους η αρχική κατάταξη των συμμετεχόντων και των συμμετεχουσών γίνεται κατά αλφαβητική σειρά.

Έναρξη επόμενων, μετά των πρώτο (1ο), γύρων:

Η έναρξη των επόμενων, μετά των πρώτο (1ο), γύρων θα πραγματοποιηθεί αμέσως μετά την ανά όμιλο ολοκλήρωση του προηγουμένου και την ανά όμιλο ανακοίνωση της κλήρωσης του επόμενου γύρου από τους διαιτητές. Οι αγωνιζόμενοι πρέπει να μη απομακρύνονται από το χώρο των αγώνων και να ανταποκρίνονται άμεσα στις σχετικές ανακοινώσεις. Παίκτης/ παίκτρια που δεν θα έχει προσέλθει στη σκακιέρα του δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας μετά την έναρξη του τρέχοντος γύρου θα χάσει την παρτίδα αυτού του γύρου χωρίς αγώνα και θα αποβληθεί από τη συνέχεια του Ατομικού Πρωταθλήματος.

Χρόνος σκέψης:

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας για ολόκληρη την παρτίδα για κάθε παίκτη/ παίκτρια. Σε περίπτωση, κατά την οποία δεν επαρκούν τα διαθέσιμα χρονόμετρα για όλους τους ομίλους και όλες τις παρτίδες, θα χρησιμοποιούνται στις παρτίδες, οι οποίες δε θα έχουν τελειώσει μετά από είκοσι (20) λεπτά της ώρας μετά από την έναρξη του τρέχοντος γύρου. Σε αυτή την περίπτωση, ο χρόνος σκέψης θα είναι πέντε (5) λεπτά της ώρας για την ολοκλήρωση της παρτίδας για κάθε παίκτη/ παίκτρια.

Κανόνες:

Εφαρμόζονται οι κανόνες του Γρήγορου Σκακιού (Rapid) της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE), όπως ισχύουν.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΤΥΧΟΝ ΙΣΟΒΑΘΜΙΩΝ

Για το ελβετικό σύστημα ισχύουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια:

α) Το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων, αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους,

β) το κριτήριο Μπούχολτς cut 1

γ) το κριτήριο Μπούχολτς cut 2.

δ) Σόννεμπορν – Μπέργκερ

ε) Αν υπάρχει απόλυτη ισοβαθμία, προκρίνονται όλοι.

Για το απλό σύστημα πουλ ισχύουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια:

α) ο αριθμός νικών (προηγείται ο παίκτης/ η παίκτρια με τις περισσότερες νίκες)

β)  Το σύστημα Σόννεμπορν – Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων αναλόγως του αποτελέσματος),

και γ) το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων.

Για τον υπολογισμό των κριτηρίων Μπούχολτς και Μπέργκερ εφαρμόζεται ο “virtual opponent”.

Αν μετά την εφαρμογή των ως άνω κριτηρίων άρσης τυχόν ισοβαθμιών διατηρείται η ισοβαθμία κάποιων παικτών/ παικτριών σε θέση βράβευσης, τότε, εντός τριάντα (30) λεπτών της ώρας μετά την ολοκλήρωση του τελευταίου γύρου, θα διεξαχθούν αγώνες μπαράζ μεταξύ των ισοβάθμων κατά τα ως άνω [σύστημα αγώνων, έναρξη επόμενων, μετά τον πρώτο (1ο), γύρων, αρχική κατάταξη και κριτήρια άρσης τυχόν ισοβαθμιών] με χρόνο σκέψης τρία (3) λεπτά της ώρας για ολόκληρη την παρτίδα για κάθε παίκτη/ παίκτρια και επαύξηση δύο (2) δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε παίκτη/ παίκτρια, σύμφωνα με τους κανόνες του Πολύ Γρήγορου Σκακιού (Blitz) της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE), όπως ισχύουν. Σε περίπτωση ύπαρξης από δύο (2) ως τεσσάρων (4) ισοβάθμων, αυτοί/ αυτές θα αγωνιστούν με σύστημα πουλ διπλών συναντήσεων. Αν και μετά τους ως άνω αγώνες μπαράζ συνεχίζουν να υπάρχουν ισόβαθμοι, η τελική κατάταξή τους θα διαμορφωθεί κατόπιν δημόσιας κλήρωσης.

Οι αγώνες θα γίνουν στις εξής 11 κατηγορίες-ομίλους:

Μαθητές – Μαθήτριες Νηπιαγωγείων Μαθητές – Μαθήτριες ΣΤ’ Τάξης Δημοτικού
Μαθητές – Μαθήτριες Α’ Τάξης Δημοτικού Μαθητές – Μαθήτριες Α’ Τάξης Γυμνασίου
Μαθητές – Μαθήτριες Β’ Τάξης Δημοτικού Μαθητές – Μαθήτριες Β’ Τάξης Γυμνασίου
Μαθητές – Μαθήτριες Γ’ Τάξης Δημοτικού Μαθητές – Μαθήτριες Γ’ Τάξης Γυμνασίου
Μαθητές – Μαθήτριες Δ’ Τάξης Δημοτικού Μαθητές – Μαθήτριες Λυκείου
Μαθητές – Μαθήτριες Ε’ Τάξης Δημοτικού

 

Διαιτησία – Ενστάσεις:

Ο  διαιτητές της διοργάνωσης θα οριστούν από την Τοπική Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΣΣΝΑ. Οι ενστάσεις στα Τελικά Ατομικά Πρωταθλήματα Μαθητών – Μαθητριών Αττικής 2019 εκδικάζονται από την Επιτροπή Ενστάσεων της ΤΕΔ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.. Προϋπόθεση του παραδεκτού κάθε ενστάσεως είναι η καταβολή στο Διευθυντή Αγώνων παράβολου ενστάσεως ύψους πενήντα (50) ευρώ, το οποίο επιστρέφεται, αν η ένσταση γίνει δεκτή, έστω και μερικώς, άλλως καταπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.. Γίνεται ρητή μνεία ότι ένσταση, η οποία αφορά την κλήρωση είναι απαράδεκτη, δεδομένου ότι για τις κληρώσεις χρησιμοποιούνται μόνον εγκεκριμένα από τη FIDE λογισμικά κληρώσεων.

Κανονισμοί Αγώνων:

Θα ισχύσουν οι Κανονισµοί της Ε.Σ.Ο. και της FIDE.

Απονομές – Βραβεύσεις – Έπαθλα:

Βάσει της τελικής κατάταξης κάθε ομίλου κάθε Ατομικού Πρωταθλήματος και μετά την άρση τυχόν ισοβαθμιών, θα βραβευτούν με Κύπελλο ο πρώτος (1ος)/ η πρώτη (1η), ο δεύτερος (2ος)/ η δεύτερη (2η)  ο τρίτος (3ος)/ η τρίτη, με Κύπελλο το 1ο, 2ο και 3ο κορίτσι και με μετάλλιο ο τέταρτος (4ος)/ η τέταρτη (4η) πέμπτος (5ος) Πέμπτη (5η) έκτος (6ος) έκτη(6η). Κάθε Ατομικού Πρωταθλήματος. Μαθητής/ μαθήτρια που δικαιούται περισσότερα από ένα (1) κύπελλα, βραβεύεται με όλα τα κύπελλα, τα οποία δικαιούται.

Διάφορα:

Επισημαίνεται ότι οι μαθητές θα αγωνιστούν απομονωμένοι από τους συνοδούς τους στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου για κάθε κατηγορία-όμιλο, στον οποίο θα απαγορεύεται η είσοδος κάθε αναρμοδίου.

Επικοινωνία:

www.mathitikoattikis.gr  www.trsiaperaschessclub.blogspot.com  www.essnachess.gr